0 Flares 0 Flares ×

1. Nie martw się, jeśli po połknięciu pigułki cierpisz z powodu nudności. Te niegroźne dolegliwości pojawiają się u jednej na dziesięć kobiet. Na szczęście możesz zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Wystarczy, że będziesz przyjmować leki razem z jedzeniem, np. podczas kolacji. Dobra wiadomość jest taka, że nudności zazwyczaj ustępują, gdy doustna antykoncepcja jest stosowana dłużej i/lub wieczorem. Jeśli z czasem nie miną lub będą bardzo uporczywe, poproś lekarza o zmianę preparatu.

2. Dbaj o higieniczny tryb życia. W ten sposób zmniejszysz ryzyko efektów ubocznych terapii. Po pierwsze, ogranicz palenie papierosów, a najlepiej rzuć ten nałóg. Tytoń w parze z tabletkami antykoncepcyjnymi  zwiększa ryzyko groźnej dla zdrowia i życia zakrzepicy. Po drugie, nie wystawiaj się zbyt często na słońce. Antykoncepcja może działać fotouczulająco, efektem czego będą zmiany skórne. Po trzecie, regularnie poddawaj się badaniom kontrolnym. Ich harmonogram ustal razem ze swoim ginekologiem.

3. Podchodź z ostrożnością do stosowania innych leków. Niektóre mogą obniżać skuteczność doustnych środki antykoncepcyjnych. W ten sposób działają na przykład antybiotyki: penicylina czy tetracyklina stosowane w leczeniu anginy lub trądziku. Ryzyko ciąży rośnie również w przypadku jednoczesnej terapii dziurawcem zwyczajnym, który jest często obecny w środkach poprawiających nastrój.  Jeśli je stosujesz, pomyśl o dodatkowej metodzie antykoncepcji, np. użyj prezerwatywy.

4. Nie panikuj, jeśli zapomnisz o przyjęciu pigułki. Ze zrozumieniem przeczytaj ulotkę leku. Na pewno znajdziesz tam informację, co w tej sytuacji powinnaś zrobić. Postępowanie zależy od składu Twoich tabletek, a więc tego czy są: – jedno-, dwu-, trój- czy czterofazowe. W przypadku najbardziej popularnych tabletek jednofazowych, skuteczność działania leku spada, gdy opóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin. Wówczas do końca cyklu powinnaś stosować dodatkowe zabezpieczenie, np. prezerwatywę. Dotyczy to także sytuacji, kiedy w ciągu 3-4 godzin od zażycia pigułki zwymiotowałaś lub masz biegunkę.

5. Pamiętaj, że antykoncepcja w tabletkach ma swoje ograniczenia. Jeśli stosujesz ją prawidłowo (nie jesteś zapominalska i łykasz pigułkę codziennie o tej samej porze), to masz 99 proc. pewności, że nie zajdziesz w ciążę, ale… Nie masz żadnej gwarancji, że nie zostaniesz zakażona chorobą przenoszoną drogą płciową, tj. np. opryszczka, rzeżączka. Pigułka nie chroni przez atakiem groźnych drobnoustrojów! W sytuacji, kiedy nie jesteś pewna swojego partnera, zastosuj prezerwatywę.