0 Flares 0 Flares ×

Jeśli zażywasz jeden z inhibitorów pompy protonowej (np. Controloc, Anesteloc, Nolpaza), pamiętaj o tym, że:

1. Tabletki należy stosować zwykle raz na dobę, ok. pół godziny przed śniadaniem i popijać szklanką wody niegazowanej. Wtedy w naszym organizmie jest najwięcej enzymu odpowiedzialnego za produkcję kwasu (H+/K+ ATPazy) i można go najskuteczniej zablokować.

2. Jeśli powyższy sposób terapii nie zmniejsza całkowicie objawów, zapytaj lekarza o możliwość brania dodatkowej dawki przed kolacją.

3. Leki te wchodzą w interakcje z niektórymi farmaceutykami, które również są rozkładane przez enzymy wątrobowe. Może zmienić to stężenie związków chemicznych we krwi i w rezultacie zwiększyć ryzyko działań niepożądanych. Dlatego przed zastosowaniem nowego leku (szczególnie warfaryny lub klopidogrelu) skonsultuj się z lekarzem.

4. Terapia może wywoływać działania niepożądane, takie jak: bóle głowy lub brzucha, biegunki, czy reakcje alergiczne. Choć są one stosunkowo rzadkie, to nie wolno ich lekceważyć.

5. Więcej nie znaczy lepiej. Stosuj leki regularnie, w najniższej dawce, która powoduje ustąpienie objawów. W ten sposób możesz uniknąć efektów ubocznych terapii.