0 Flares 0 Flares ×

Aby lek działał dobrze, nie powinniśmy popijać go czymkolwiek. Z pośpiechu zdarza nam się sięgnąć po herbatę albo sok. A to bardzo zły wybór…

Leki najlepiej popijać wodą – niegazowaną, przegotowaną i ostudzoną. Ważne, aby nie była to woda wysoko zmineralizowana – taka może zmieniać wchłanianie leków. Najmniejsze ryzyko interakcji z farmaceutykami będzie zatem miała woda wodociągowa (czyli z kranu) i taką zalecają specjaliści. Poza tym płyn ten jest najbardziej neutralny dla żołądka. Nie zaburza wchłaniania leków i nie potęguje ich działania.

Czym nie popijać leków? Na pewno odpada herbata. Zawarte w niej taniny mogą zmniejszać absorpcję związków chemicznych z przewodu pokarmowego. Podobnie działają metyloksantyny w kawie. Z kolei soki owocowe zmieniają pH. Szczególnie odradzany jest sok grejpfrutowy, który blokuje działanie enzymu CYP3A4, który odpowiada w jelicie cienkim za rozkład leków. Zaskakujące, że leków nie powinniśmy również popijać mlekiem. Wapń zawarty w nabiale może wchodzić w interakcje z wieloma związkami i w konsekwencji zmieniać ich działanie, tak się dzieje np. w przypadku tetracyklin (np. Tetracyklinum TZF), fluorochinolonów (np. Cipronex, Ciprinol) oraz blokerów kanału wapniowego (np. Isoptin, Staveran).

A, i jeszcze jedno! Przyznajcie się… z pewnością zdarza Wam się popić lekarstwo dosłownie dwoma łykami płynu. To zdecydowanie za mało. Zalecana ilość to około 200 ml, czyli niemal pełna szklanka. Oczywiście wody!