0 Flares 0 Flares ×

Ale uwaga, trzeba to robić z głową. Przedstawiamy 5 zasad, które warto stosować.

Kwas acetylosalicowy, zwany popularnie aspiryną, to jeden z najbardziej popularnych leków na ból i przeziębienie. Jak go zażywać, aby terapia była bezpieczna i przyniosła oczekiwane rezultaty?

1. Przyjmuj najmniejszą skuteczną dawkę. Nie przekraczaj maksymalnej dopuszczalnej, czyli 4 g (ok. 8 tabletek). Dzięki temu kuracja będzie efektywna i jednocześnie zmniejszysz ryzyko działań niepożądanych, tj. biegunki, wymiotów, krwawienia z przewodu pokarmowego.

2. Nie krusz ani nie żuj aspiryny, która jest w formie tabletek dojelitowych powlekanych (np. Polopiryna, Encopirin). W ten sposób zwiększasz zagrożenie podrażnienia żołądka. Połknij całą tabletkę, popijając ją wodą.

3. Nie należy przyjmować leku w samoleczeniu bólu dłużej niż 10 dni, a w przypadku gorączki dłużej niż 3 dni. Jeśli po tym czasie objawy nie ustępują, zgłoś się do lekarza. Przyczyny dolegliwości mogą być oznaką poważniejszej choroby.

4. Zwróć uwagę na objawy niepokojące: dzwonienie w uszach, niedosłuch, nagłe zmiany widzenia. Te działania niepożądane mogą wystąpić po przedawkowaniu leku . Gdy je zaobserwujesz, nie zwlekaj, zgłoś się do specjalisty.

5. Nie łącz aspiryny z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, np. ibuprofenem (Nurofen, Ibuprom). Zasada ta dotyczy także popularnych środków na przeziębienie dostępnych bez recepty (np. Modafen), które zawierają substancje z tej samej grupy leków. Takie połączenie zwiększa ryzyko wystąpienia krwawień i uszkodzenia nerek.