0 Flares 0 Flares ×

Katar, kaszel, złe samopoczucie – to grypa czy może mniej groźne przeziębienie? Mało kto potrafi udzielić na to pytanie prawidłowej odpowiedzi. Z pomocą naszych wskazówek, będzie to łatwiejsze.

To ważne, bo o ile grypa jest znacznie poważniejsza i może prowadzić do groźnych powikłań, o tyle przeziębienie zwykle szybko ustępuje i nie pozostawia po sobie śladu. Dlatego warto wiedzieć, czym się różnią i jak je leczyć.

Przeziębienie zwykle rozwija się 1-2 dni zanim zaatakuje z całą swoją siłą. Odczuwamy wówczas osłabienie, złe samopoczucie, następnie pojawia się ból gardła i katar. Za to grypa atakuje nagle. Często towarzyszy jej gorączka (sięgająca nawet 40 st. C). Co ją różni od przeziębienia to częściej występujący ból mięśni, głowy i dreszcze. Natomiast rzadziej towarzyszy jej nasilony katar – główny objaw przeziębienia.

Zarówno przeziębienie jak i grypę wywołują wirusy. Z tym, że grupa wirusów wywołująca przeziębienie jest dużo większa, dlatego jeszcze nikt na tę dolegliwość nie opracował skutecznej szczepionki. Grypę u ludzi wywołują dwa typy wirusa grypy (A i B). Te jednak co roku mutują, dlatego specjaliści co sezon opracowują nową skuteczną szczepionkę.

Co ważne, w leczeniu grypy (i przeziębienia) nie stosuje się antybiotyków! Antybiotyki zwalczają bakterie, nie wirusy. Leczenie polega zazwyczaj na minimalizowaniu objawów infekcji. W tym celu stosujemy leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, tj. paracetamol (np. Apap, Panadol, Paracetamol) – nie należy przekraczać dawki 4g/dobę (czyli 8 tabletek po 500mg); ibuprofen (np. Ibum, Ibuprom, Nurofen) – w dawce 200-400 mg, maksymalna dawka to 1200 mg/dobę; ewentualnie kwas acetylosalicylowy (np. Aspirin, Etopiryna) w dawkach 500-1000 mg, maksymalna dawka 4 g/dobę. Ibuprofenu i aspiryny nie powinno się łączyć.

Zamiast męczyć się z zapchanym nosem, można sięgnąć po preparaty doustne lub stosowane miejscowo. Wśród nich są leki obkurczające naczynia błony śluzowej na bazie pseudoefedryny (np. Sudafed, Abselan) albo miejscowe leki z ksylometazoliną (np. Otrivin, Sudafed XyloSpray, Xylorin) lub oksymetazoliną (np. Afrin, Nasivin, Acatar). Ale tu uwaga: tych leków nie powinniśmy stosować dłużej niż 6 dni. Może prowadzić to do nawracających problemów z katarem.

Jeśli szybko zorientujecie się, że „łamie” Was grypa (pojawią się bóle mięśni, gorączka), wtedy można sięgnąć po leki przeciwwirusowe na receptę. Blokują one uwalnianie wirusów z zakażonych komórek do krwiobiegu. Jest jeden warunek, żeby zadziałały trzeba je przyjąć w ciągu 48 godzin od pojawienia się pierwszych sygnałów choroby. Najczęściej w tym celu stosuje się oseltamiwir (Tamiflu) i zanamiwir (Relenza).

Aha! I nie zapominajcie o odpoczynku, wietrzeniu pomieszczeń i nawilżaniu powietrza. Z domowych sposobów dobry jest oczywiście miód i czosnek. Podstawa to picie dużej ilości płynów. Z tą wiedzą i grypa, i przeziębienie nie będą Wam takie straszne!