0 Flares 0 Flares ×

1. Leki, które hamują namnażanie się wirusa grypy (np. oseltamiwir – Tamiflu) są skuteczne tylko wtedy, gdy rozpoczniesz ich przyjmowanie w ciągu pierwszych 2 dni od początku objawów (np. wysoka gorączka 39-41 stopni C często występująca z dreszczami, bóle mięśnie, głowy, kaszel). Dlatego ich nie lekceważ i udaj się jak najszybciej do lekarza. Leki przeciwwirusowe nie wyleczą Cię z grypy, ale zmniejszą ryzyko wystąpienia poważnych powikłań, spowodują szybsze ustąpienie objawów i pozwolą skrócić Twój pobyt w domu.

2. Pamiętaj, że z pomocą dostępnych bez recepty środków możesz tylko likwidować objawy grypy a nie ich przyczynę. Nie stosuj kilku preparatów na raz zawierających ten sam lek przeciwgorączkowy. Popularny paracetamol znajduje się m.in. w Apapie, Gripexie czy Febrisanie. Dopilnuj, abyś nie przekraczał dobowej zalecanej dawki leku (np. w przypadku paracetamolu są to 4 gramy – 8 tabletek Apapu).

3. Pij dużo płynów (co najmniej 2 litry dziennie w przypadku kobiet i 2,5 litra w przypadku mężczyzn) by zapobiec odwodnieniu, na które jesteś narażony podczas gorączki towarzyszącej grypie.

4. Myj ręce, szczególnie po kichaniu czy odkrztuszaniu. W ten sposób dbasz o to, aby inni się od Ciebie nie zarazili. Mycie rąk powinno trwać co najmniej 20 sekund, a więc mniej więcej tyle ile zajmuje odśpiewanie “Sto lat.” Jeżeli nie masz dostępu do wody i mydła, możesz użyć środków odkażających zawierających alkohol.

5. Odpoczywaj. Zostań w domu co najmniej 24 godziny od momentu ustąpienia gorączki – tak zaleca amerykańskie CDC – Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom. W ten sposób zmniejszysz ryzyko powikłań takich jak: zapalenie płuc, oskrzeli czy zatok.