0 Flares 0 Flares ×

Pijąc rano kawę, nasunął mi się temat na dzisiejszy wpis. Magnez. Dla kawoszy (i nie tylko) suplementacja tego pierwiastka jest bardzo ważna. Ale jaki magnez wybrać, skoro rynek zalewa wodospad różnego rodzaju produktów?

Na rynku jest tyle preparatów z magnezem, że można się pogubić: Magne B6 , Filomag, Chela-Mag B6, Aspargin, Magnez Cardio, Chelat Magnezu i wiele innych. Nie ma co sugerować się nazwą ani pierwszym wrażeniem. Można się bardzo łatwo naciąć na minę – czyli preparat słabo przyswajalny lub o zbyt małej dawce jonów magnezu. Właśnie! Zwróćcie przede wszystkim uwagę na zawartość jonów magnezu w produkcie. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka wynosi około 300 – 400 mg jonów magnezu. Pamiętajcie jednak, że magnez przyjmujemy też z pożywieniem, mają go sporo: orzechy laskowe, kasza gryczana, fasola, gorzka czekolada. Więcej tracimy go pijąc kawę i herbatę oraz intensywnie uprawiając sport. Większe zapotrzebowanie na magnez mają również kobiety w ciąży.

Magnez to niewierny pierwiastek. Bywa spotykany w wielu różnych konfiguracjach. I tu jest właśnie sedno sprawy. Jeśli na ulotce czytamy: asparginian, mleczan lub cytrynian magnezu wówczas jest to magnez lepiej przyswajalny (niemal 90 proc. spożytej dawki dostaje sie do krwi).  Jeśli natomiast na opakowaniu widnieje tlenek, węglan lub chlorek to przyswajalność takiego związku waha się od zaledwie kilku do około 30 proc. Zatem nawet jeśli producent deklaruje dużą dawkę magnezu, to pamiętajmy, że jego przyswajalność może być znikoma.

Od niedawna na rynku dostępny jest również chelat aminokwasowy magnezu (np. Chela-Mag B6, Chelat Magnezu). W związku z tym, że wciąż znanych jest niewiele badań dotyczących wchłanialności tego produktu, z ostrożnością należy podchodzić do tezy, jakoby był to najlepiej przyswajalny magnez na rynku. Choć z pewnością jest bezpieczny i przyswajalny lepiej niż ze związków nieorganicznych (tlenków, chlorków i węglanów).

Aby magnez był jeszcze lepiej absorbowany warto zdecydować się na ten z witaminą B6. Niektórzy producenci proponują właśnie takie zestawienie i jest ono polecane przez lekarzy.