0 Flares 0 Flares ×

Oto 5 zasad dobrej terapii amoksycyliną z kwasem klawulanowym.

Jeśli chorujesz na zapalenie ucha środkowego, zatok lub płuc, to może czekać cię terapia antybiotykiem. Najprawdopobnie będzie to amoksycylina (np. Duomox, Amotaks) lub amoksycylina  z kwasem klawulanowym szerzej znane pod nazwami handlowymi: Augmentin czy Amoksiklav.

1. Przyjmuj lek dokładnie tak, jak zalecił lekarz – zwykle co 8 lub 12 godzin. W ten sposób stężenie antybiotyku  we krwi będzie względnie stałe, a to przełoży się na skuteczność leczenia.

2. Jeśli zapomnisz dawki leku, sięgnij po nią jak najszybciej. Pomiń ją, gdy przypomniałeś sobie o zażyciu tabletki blisko pory przyjęcia kolejnej dawki. Nie bierz dwóch dawek leku naraz. W ten sposób możesz zwiększyć ryzyko działań niepożądanych, tj. biegunka, ból głowy, wysypka.

3. Nie przerywaj antyiobtykoterapii tuż po ustąpieniu objawów choroby. Zwiększasz przez to ryzyko nawrotu i – co gorsza – przyczyniasz się do rosnącego problemu, antybiotykooporności. Sytuacja ta ma miejsce, kiedy antybiotyk, który dawniej był skuteczny na dany rodzaj bakterii, przestaje na nie działać.

4. Najczęstsze działania niepożądane nie powinny budzić Twojego niepokoju. Mowa tu m.in. o łagodnej biegunce, wzdęciach, wymiotach, bólu głowy czy swędzeniu skóry. Przestań jednak przyjmować lek i skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz wodnistą lub krwistą biegunkę, bladą lub żółtą skórę, ciemne zabarwienie moczu, purpurową wysypkę czy obrzęk okolicy jamy ustnej.

5. Amoksycylina może obniżać skuteczność doustnej antykoncepcji. Jeśli stosujesz ją w trakcie antybiotykoterapii, skorzystaj z dodatkowej metody zapobiegania ciąży.