0 Flares 0 Flares ×

Najczęściej przepisywane leki na receptę? Niewątpliwie to statyny, stosowane głównie w celu obniżenia stężenia cholesterolu. Najbardziej popularne wśród nich to rosuwastatyna (np. Roswera, Suvardio), atorwastatyna (np. Atoris, Torvalipin), simwastatyna (np. Simvasterol, Vasilip). Liczne badania potwierdziły skuteczność działania statyn. Najnowsze doniesienia mówią o przydatności tej grupy leków nie tylko w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. Jeśli więc ktoś z Was musi przyjmować statyny, a obawia się działań niepożądanych, to mamy dla niego dobrą wiadomość. Walcząc z cholesterolem można przy okazji chronić się przed rozwojem innych chorób cywilizacyjnych.

Statyny zmniejszają ryzyko zgonu z powodu raka prostaty. Istnieją również dane potwierdzające, że mogą zapobiegać zachorowaniu na raka endometrium (trzonu macicy). Simwastatyna obniża ryzyko nawrotu raka piersi, a osoby z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C rzadziej zapadają na nowotwory wątroby, jeśli przyjmują statyny. W sumie – jak wyliczyli duńscy naukowcy – wśród pacjentów przyjmujących te leki zagrożenie zgonem z powodu nowotworów było o 15 proc. niższe, niz u osób nie stosujących tej terapii.

Jak nie zachorować na parkinsona? W tym przypadku również mogą pomóc statyny. Z badań wynika, że zmniejszają one spadek funkcji poznawczych. Ich dobroczynna rola polega na spowolnieniu procesu agregacji białka – alfa-synukleiny, które odgrywa ważną rolę w rozwoju choroby Parkinsona.

Statyny mogą być także sposobem na paradontozę. Podawanie żelu z atorwastatyną może łagodzić przebieg zapalenia przyzębia. Z innych nieoczekiwanych działań statyn warto wymienić: obniżenie stanu zapalnego u astmatyków, spadek ryzyka wystąpienia jaskry otwartego kąta czy też zmniejszenie ryzyka rozwoju kamicy żółciowej i zapalenia trzustki. A lista ta wciąż się wydłuża.

Swoje uniwersalne właściwości statyny zawdzięczają plejotropizmowi, co oznacza że mają niezwykle wszechstronne działanie. Na tyle, że naukowcy wciąż nie potrafią określić jego granic.